Make your own free website on Tripod.com

baris dilekci

istanbulkucuk.jpg

ana sayfa
baris dilekci
SITELER
gizli
OZLU RESIMLER
RESIM KATLI SIIRLER
BAGLI RESIMLER
meddah orta oyun
ILGINC KLIPLER
ISKENCE GORUNTULERI
ful album
POP
ARKADAS ARA
futbol
MP_3
en seçkinler
SARKI SOZLERI
TURKULERIM
OZLU SOZLER
CANLI TV
RADYO
SIIRLER_3
komik klipler
animasyon
galatasaray
Che Guevara albümü:
siyasal kilipler
seçkin siirler
HIKAYELER
hazir mesajlar
en güzel ask siirleri
guzel sözler
resim
siyasi
ermeni yalanlari
arkadalarim
en güzel mesajlar
komik
fikra
siirler
SIIRLER_2
bana ait
ünlü insanlarin hayati
konular
biliyormuydunuz
BILGI KUPU
google
burçlar
FOTAGRAFLARIM

   
ÖN YARGI      
AYIN HİKAYESİ


Bir köyde kocası yeni ölmüş hamile bir kadın varmış. Kadın evden tarlaya, tarladan eve gelirmiş. Kadın geçimini böyle sağlıyormuş. Birgün eve gelirken yolda yaralı bir gelincik bulmuş. Gelinciği almakta tereddüt etmiş ama genede almış. Evde yaralarını sarmış, iyileştirmiş.Gelincik artık kadını kendi ailesi gibi saymış ve onun yanından hiç ayrılmamış. Tarlaya bile beraber gidiyorlarmış. En sonunda bebek dogmuş ve gelincik bebegede alışmış.Bir gün kadın gelincik ile bebeği evde yanlız bırakıp tarlaya gitmiş. O gün çok yorulmuş evin kapısını açtıgında yerde agzı kanlar içinde yatan gelincigi görmüş.Beyninden vurulmusa dönmüş. Bebegimin kanını emdi diyerek orada gelincigi öldürmüş. Tam o sırada bebek odasından gülücük sesi gelmiş kadın hızla odaya yönelmiş ve odaya gülücük saçan bebegin yanında parçalanmış yılanı görmüş.Yani kadın bebegini kurtaran yavrusunu öldürmüş.

İNSANIN ÖN YARGILARINI PARÇALAMAK ATOMU PARÇALAMAKTAN DAHA ZORDUR.
Eınstein.

KINALI ALİ

Anlatacağım bu aloy çanakkale şavaşı sırasında gerçekleşmiş bir olaydır:

 Çanakkale savaşı sırasında askerler arasında kınalı ali diye bir asker varmış . Annesi askere göndermeden önce başına kına sürmüş . Arkadaşları ve komutanları onla başında kına var diye dalga geçerlermiş. Birgün kınalı ali annesine bir mektup yollar ''anne burda arkadaşlarım ve komutanlarım başımda kına var diye benle dalga geçiyorla , kardeşim de askere geldiğinde lütfen onunda başına kına sürme benle dalga geçtiler onlada geçmesinler '' demiş .ardından ali bir operasyon sonucunda şehit düşer .oğlunun şehit düştüğünden habersiz olan annesi oğluna cevap yazar mektubu komutanları ve arkadaşları okur. mektupta şu kemlimeler geçmektedir.

 ''oğlum mektubunu kardeşine kına sürme demişsin kardeşine de kına sürecem . senle dalga geçen arkadaşlarına söyle bizim oralarda üç şeye kına sürerler birincisi geline kocasına kurban olsun diye ! ikincisi kurbanlık koyuna allaha kurban olsun diye ! son olarak askere sürerler vatana kurban olsun diye !

BURDA BAHSEDİLEN MEKTUP ÇANAKKALE MÜSESİNDE SERGİLENMEKTEDİR . Edit Text

Anka Kuşu
Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş...

Kuşlar Simurg'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg'u bekler dururlarmış. Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.

Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg'un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg'un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg'un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.

Ancak Simurg'un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı'nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Yorulanlar ve düşenler olmuş.

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;

papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş(oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış);

Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış;

baykuş yıkıntılarını özlemiş,

balıkçıl kuşu bataklığını.

Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.

Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi "şaşkınlık" ve sonuncusu Yedinci Vadi "yokoluş"ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı'na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.

Simurg'un yuvasını bulunca ögrenmişler ki;

"SİMURG ANKA - Otuz Kuş" demekmiş.

Onların hepsi Simurg'muş. Her biri de Simurg'muş.
Simurg Anka'yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...

Edit Text


THEFLAME_726@HOTMAİL.COM Edit Text

cakip.jpg Edit Picture
Blank CDs: 20% off Edit Text

anka.jpg

Enter content here

Enter supporting content here

semahhh.jpg

NAZİLLİ SEMAH GURUBU